دیدار صمیمانه استاندار سمنان با دانشجویان مراکز آموزش عالی دامغان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دامغان، مراسم دیدار صمیمانه استاندار سمنان با دانشجویان مراکز آموزش عالی دامغان روز یکشنبه ۹۵/۸/۹ به میزبانی دانشگاه دامغان در محل سالن اندیشه دانشگاه برگزار شد.
در ابتدای مراسم دکتر عبدالعلی بصیری، رئیس دانشگاه ضمن عرض خیر مقدم به مسئولین استانی و شهرستانی و دانشجویان به بیان تاریخچه کوتاهی از دانشگاه دامغان و نحوه شکل گیری آن پرداخت. سپس دانشجویان، انجمن های دانشجویی و تشکل های دانشگاهی در بخش های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی سوالات خود را در حضور استاندار سمنان مطرح کردند.
دکتر محمدرضا خباز، استاندار سمنان در این دیدار و در پاسخ به سوالات دانشجویان گفت: دانشجو باید آزاد باشد و از آزادی بیان برخوردار شود اما این امر به معنای هرآنچه خواستم بگویم نیست لذا باید آزادی بیان نیز در چارچوب قانون صورت بگیرد.
وی افزود: اگر برداشت از آزادی بیان به سمت بی احترامی به فرد یا گروهی باشد و در نهایت به غیبت و لطمه وارد کردن به آبروی کسی باشد، باید بدانیم که این آزادی بیان نیست چرا که این مسائل مصداق بارز گناهان کبیره به شمار می روند و در هر جامعه ای پذیرفتنی نیستند.
استاندار سمنان با بیان اینکه نباید بگذاریم کسانی از بیرون دانشگاه ها به دانشجویان خط و ربط سیاسی بدهند، گفت: انجمن ها و تشکل های دانشجویی باید آزادانه در دانشگاه فعالیت داشته باشند تا بتوانند جلوی ورود نظرات و خط دهی های نامربوط و غیرکارشناسی را به دانشگاه ها بگیرند.
دکتر خباز ادامه داد: ما معتقدیم که انجمن های دانشجویی با تقویت شدن می توانند جلوی بسیاری از مشکلات را بگیرند و از سوی دیگر در بحث توسعه سیاسی و اجتماعی دانشگاه ها می توانند نقشی اساسی ایفا کنند لذا نباید جلوی فعالیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها گرفته شود.
وی افزود: بر خلاف نظر برخی، ما معتقد هستیم که باید فعالیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در قالب تشکل های دانشجویی در دانشگاه های استان سمنان شکل گیری و حتی تقویت شود اما این امر باید با حمایت مسئولان دانشگاه ها و با فراهم آوردن شرایط فعالیت تشکل های دانشجویی به صورت عادلانه و برای تمام گروه ها و جناح ها صورت گیرد.
استاندار سمنان همچنین گفت: دولت یازدهم با روی کار آمدن خود تابوی یکدست بودن جناح های حاکم بر جامعه را شکست و امروز از همه گروه های سیاسی در کابینه حضور دارند و برای مثال می توان به وجود هشت وزیر اصولگرا، چهار اصلاح طلب و تعدادی دیگر از جناح اعتدالیون در کابینه یازدهم اشاره کرد.
دکتر خباز با بیان اینکه باید بتوانیم از ظرفیت های دانشگاه ها در رفع کمبودهای اجتماعی و اقتصادی بهره برد، ابراز داشت: رؤسای دانشگاه ها باید برای فعالیت گروه ها و انجمن های دانشجویی فضای یکسان و بدون تبعیض را فراهم آورند تا شاهد اشاعه سرزندگی و نشاط در بین دانشجویان باشیم.
وی افزود: بنده با رویکردی اصلاح طلبانه به استان سمنان آمدم اما در امور اجرایی استانداری از تمام گروه ها و مرام ها بهره بردم لذا طرفدار این تفکر هستم که همه ما در هر لباس و مسندی باید به سیاست های نظام جمهوری اسلامی و دولت احترام بگذاریم لذا باید این شیوه و مرام را در محیط های دانشجویی نیز ترویج کرد.
استاندار سمنان در ادامه سخنان خود و در تشریح شرایط اقتصادی استان، گفت: در بدو ورود من ۱۷۹۲ واحد صنعتی، کشاورزی و معدنی در استان وجود داشت که ۶۲۱ واحد از این تعداد تعطیل بودند اما با برگزاری نشست های کارگروه رفع موانع تولید با همراهی همه دستگاه های اجرایی، خدماتی، بانکی و … امروز شاهد برطرف شدن مشکلات بسیاری از آن ها هستیم.
دکتر خباز با بیان اینکه در دو سال گذشته ۳۷ درصد واحدهای صنعتی استان به طور کامل تعطیل بوده اند، ابراز داشت: امروز تنها شاهد ثبت نام ۲۵۰۰ واحد تولیدی در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و معدنی در سامانه بهین یاب ویژه رفع موانع تولید هستیم که این امر دستاوردی بزرگ برای استان است.
وی افزود: ۱۷۰۰ واحد تولیدی در استان سمنان امروز برای دریافت تسهیلات و رفع موانع تولید مورد بررسی قرار گرفته اند و برای احیای آنها محدودیتی در اعطای تسهیلات وجود ندارد.
گفتنی است در شهرستان دامغان هشت مرکز آموزش عالی با ۱۵هزار دانشجو و ۹۰۰ عضو هیئت علمی فعالیت دارند.

Leave a Reply